Quo vadis, obec moja?

Quo vadis, obec moja?

Takmer každý pracovný deň sa v hlásení pre vodičov uvádzajú informácie o predpokladanom meškaní v zápchach v Ivanke pri Dunaji. Mnohí moji spoluobčania sú presvedčení, že riešením je budovanie ďalších ciest a pridávanie ďalších pruhov. Ja si to nemyslím.

V Číne vybudovali cestu s 50 pruhmi. Aj tie dokázali zaplniť.

My nepotrebujeme presúvať po cestách autá. Potrebujeme dopraviť osoby či tovar do ich cieľa. Bezpečne, čo najskôr a s čo najmenej negatívnym vplyvom na naše spoločné životné prostredie. Ak si nedáme pozor, môžeme si životné prostredie narušiť do takej miery, že už autá potrebovať nebudeme. Ani nič iné.

Potrebovali by sme zistiť, ako si občania predstavujú obec. Nielen teraz, či o päť rokov. Musíme sa pokúsiť si predstaviť našu obec a jej okolie o 20, 30 či 50 rokov a podľa toho sa už teraz rozhodovať. Pokiaľ teraz zastaviame príliš veľké územie budovami, cestami a ďalšou infraštruktúrou, príroda nám to vráti. Nebude sa nám to páčiť a môže byť neskoro. Vedci tvrdia, že už je neskoro. Zvláštne, že tak múdrych ľudí počúva len málokto.

Pokiaľ chceme celý kataster našej obce zastavať, asi to nebude to najlepšie miesto pre život. V takom prípade sa naše životné prostredie zhorší a súčasne sa zníži hodnota nášho majetku. Pokiaľ si uvedomíme potrebu zachovania dostatku zelene schopnej generovať dostatok kyslíka a brániť prehrievaniu atmosféry, musíme radikálne zastaviť nekontrolovaný stavebný boom už teraz. Kým nie je neskoro.

Uvedomujem si, že viacerí môžu moje ilustračné fotky považovať za zavádzajúce. Nie sú zavádzajúce. Majú pôsobiť odstrašujúco. Nenašiel som tak pozitívny obrázok, ktorý by vyhovoval môjmu obrazu našej obce v budúcnosti.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *